Siedem koncertów z jednym małym ale ważnym elementem wspólnym złoży się na toruńską część festiwalu Toruń – Bydgoszcz Harmonica Bridge. Zabrzmią takie gatunki jak blues, jazz, folk, muzyka klasyczna, a każdy z wykonawców ma w instrumentarium harmonijkę ustną. Impreza odbędzie się 25-28 sierpnia 2011.
Od lat toruński bluesman i wirtuoz harmonijki Sławek Wierzcholski stara się przedstawić publiczności uroki swojego ukochanego instrumentu. Pokazuje też, jak wiele jest sposobów wykorzystania harmonijki. Do udziału w festiwalu zaprasza muzyków z kraju i zagranicy. W tym roku oprócz Polaków na scenach festiwalowych zaprezentują się artyści z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i USA.Jak zawsze festiwalowe koncerty odbywać się będą w dwóch turach. Od czwartku do soboty w godz. 13.00-16.00 artyści zagrają na scenie pod pomnikiem Kopernika. Na początek usłyszymy rosyjską rockandrollową formację Gagarin Brothers. Muzycy zainspirowani lotem pierwszego człowieka w kosmos tworzą mieszankę amerykańskich klimatów z tamtego czasu oraz popularnych przebojów z byłych republik sowieckich. Sami o sobie mówią, że łączą w muzyce neo z retro. Zaraz po Rosjanach na scenie pojawi się Krzysztof Gąszewski. Już w szkole średniej szkolił swoje umiejętności gry na harmonijce. Zaowocowało to współpracą z wieloma liczącymi się muzykami i szeregiem projektów, do których był zapraszany.
Piątkowe popołudnie pod pomnikiem astronoma spędzimy w towarzystwie polskich formacji Moongang i Bluesmaszyna. Korzenie bluesowe nie przeszkadzają trójmiejskim muzykom z Moongang romansować z takimi gatunkami jak jazz, soul czy funky. Choć mają szacunek do tradycji, lubią też eksperymentować, co owocuje świeżością brzmienia. Przynależność gatunkową określa już sama nazwa drugiego zespołu. Jej cechą charakterystyczną jest trzyosobowy elektryczny skład, pozbawiony wszakże gitary basowej. W wykonaniu Bluesmaszyny usłyszymy bluesa nawiązującego do korzeni, niepozbawionego jednak nowatorskich aranżacji.
Sobota należeć będzie do polskiego Zydeco Flow i niemieckiego duetu Juke Joint Pimps. Pierwsza formacja wykonuje autorskie utwory o folkowym charakterze, śpiewane w języku polskim. W kompozycjach Zydeco Flow znajdziemy też elementy takich gatunków jak rock, country, rythm & blues czy jazz, a wszystko uzupełnione słowiańskim temperamentem. Duet Juke Joint Pimps tworzą grający na gitarach T-Man oraz wokalista, harmonijkarz i grający na instrumentach perkusyjnych Mighty Mike.
Wieczorne koncerty festiwalowe to występy gwiazd. W czwartek miłośnicy harmonijki spotykają się w Klubie Lizard King. Na scenie pojawi się duet Grzegorza Żyburtowicza, wirtuoza harmonijki oraz wokalu harmonicznego. Artysta zawiązany jest z zespołem Country Family. Zaraz potem nastąpi Harmonijkowy Atak. To projekt, w którym wzięli udział czołowi polscy harmonijkarze. Spotkanie zaowocowało mieszanką stylistyczną, której warto dać się zaatakować.
Piątkowy wieczorny koncert odbędzie się w otoczeniu gotyckich murów Ratusza Staromiejskiego. Usłyszymy formację Boogie Boys, która łączy boogie woogie z elementami czarnego bluesa. Na scenie pojawią się dwaj pianiści i perkusista. Artyści chętnie reinterpretują stare polskie tematy muzyczne. Choć ich sztandarowy utwór nosi tytuł „Boogie woogie całą noc”, będą oni musieli tego wieczoru ustąpić miejsca innemu świetnemu wykonawcy. Z Francji przyjedzie urodzony w Polsce Greg Szlapczynski (znany też jako Greg Zlap). Zlap grał m.in. z Charlesem Aznavourem, Garou, a także znakomitymi bluesmanami - Jonnym Langiem i Larrym Garnerem.
Na ostatni festiwalowy wieczór zapraszamy do amfiteatru Muzeum Etnograficznego. Kolaż bluesa, funku, soulu i gospel zaoferują nam Rico McClarrin i Marcos Coll Band. Kolejnym wykonawcą koncertu będzie Mark Olbrich, obecnie mieszkający w Londynie basista, lider zespołu i producent.
Ostatnim akcentem będzie koncert w niedzielne południe w Dworze Artusa. Wystąpi tam doskonale znany toruńskiej publiczności wirtuoz harmonijki, instrumentalista, kompozytor i aranżer Zygmunt Zgraja. Ma na swoim koncie zarówno kompozycje na trio harmonijkowe, jak i orkiestrę symfoniczną. Doskonale sprawdza się i w muzyce rozrywkowej, i w poważnej.
Jak zawsze koncerty odbywać się będą również w sąsiedniej Bydgoszczy. Tam także zaplanowano warsztaty harmonijkowe. Organizatorem toruńskiej części imprezy jest Dom Muz.
Program i więcej informacji na stronie www.harmonicabridge.pl
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/muza-harmonijki-1